Akcja PROMYCZEK - dlaczego


Ideą przeprowadzenia akcji w szkołach na rzecz Domowego Hospicjum Dziecięcego  jest:
  • potrzeba uświadomienia czym jest Domowe Hospicjum, jak ważną pełni rolę w życiu chorego człowieka. Chcemy uświadomić, że na takie sprawy nie można patrzeć przez pryzmat śmierci, ale życia, które jest cenne i kruche. Forma przeprowadzenia akcji informacyjnej w szkole jest według pomysłów uczniów i nauczycieli ( w ramach kółek wolontariatu czy godzin wychowawczych). Istnieje możliwość zaproszenia na prelekcję Prezesa Hospicjum (pierwsza prelekcja 5 października w ZS 59 w Warszawie)
  • pomoc finansowa dla Hospicjum- o tym szerzej na stronie obok.

Grupa Zadań Młodzi Młodym dzieli się pomysłami przy organizacji i służy wsparciem merytorycznym przy pozyskiwaniu materiałów o Hospicjum.

Ale przede wszystkim- otrzymaliśmy i nieustannie do nas napływają- prace rękodzieła artystycznego, które zostały przekazane przez twórców właśnie na akcje/ kiermasze organizowane przez młodzież szkolną.

Pozwólcie, że się nimi z Wami podzielę, bo niedługo nie będę mogła się wykopać spod paczek pluszaków, biżuterii, toreb, aniołów, obrazów i innych cudów. :)

Już 6 października 2012 roku w ZS nr 59 w Warszawie odbył się pierwszy kiermasz, z którego cały dochód zostanie przekazany dla  Domowego Hospicjum Dziecięcego "Promyczek".
Więcej informacji: 
Piknik dla PROMYCZKA w szkole przy Sobieskiego 68 (Warszawa)- 6 października



Domowe Hospicjum Dziecięce - co to jest

Mikołaj był pod opieką Domowego Hospicjum Dziecięcego i stąd wiemy czym jest hospicjum i jaka jest specyfika jego działania.

Większość myśli, że Domowe Hospicjum to sala pełna łóżek z chorymi, którzy czekają na swój koniec. Nic bardziej mylnego...

Hospicjum pełni opiekę nad młodymi pacjentami dotkniętymi przewlekłymi i nieuleczalnymi schorzeniami, opierając swe działania na nowoczesnym modelu pediatrycznej opieki paliatywnej.

Działania hospicjum to opieka medyczna lekarza specjalisty, całodobowe dyżury pielęgniarek, zajęcia rehabilitantów, pomoc psychologów, w wyjątkowych przypadkach także pomoc socjalna rodzinom dotkniętym ubóstwem z powodu choroby dziecka.

Ze względu na komfort dzieci opieka sprawowana jest w miejscu dla dziecka najmilszym- wśród ulubionych zabawek, książek, konsoli do gry- we własnym domu. Czas, jaki dziecko spędza pod opieką hospicjum, jest zależny od schorzenia. Bywa, że jest pod opieką Hospicjum kilka tygodni, bywa że wiele lat. Lekarze i pielęgniarki odwiedzają podopiecznych w domu, zawsze są gotowi udzielić informacji i pomocy, nawet w środku nocy.

Hospicjum zaopatruje podopiecznych we wszystkie niezbędne środki medyczne i urządzenia, uwalniając rodziców od ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dostarcza pompy infuzyjne, ssaki, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe- wszystko co potrzebne, gdy dziecko jest w stanie dobrym (stabilnym), ale przede wszystkim wtedy gdy będzie potrzebne w przypadku nagłego pogorszenia, gdy już nie ma czasu na ustawianie nowego urządzenia.

Hospicjum wspiera również rodziny materialnie dostarczając chorym dzieciom leki, pampersy oraz jedzenie i środki chemiczne. Dlatego pozyskiwane  środki przeznaczane są nie tylko na zakup sprzętu, ale również na pomoc socjalną swoim podopiecznym.